autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

E-kvītis veselībā: kā tas strādās

411958_c70db38707

Elektroniski sagatavotu Valsts ieņēmumu dienesta reģistrētu kvīti, kas ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij, izmanto jau 98 medicīnas iestādes. E-kvīts ieviešana tām izmaksās vairākas reizes mazāk, nekā kases aparātu prasību ievērošana, savukārt pacientiem šādas e-kvīts automātiska nosūtīšana Valsts ieņēmumu dienestam atvieglos datu iesniegšanu ikgadējai deklarācijai, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.

Tiesa, pašlaik vēl ir vairākas neērtības šīs e-kvīts izmantošanā, piemēram, lai ārstniecības iestāde varētu šo kvīti nosūtīt, ik reizi jālūdz pacientam parakstīt dokumentu par datu izmantošanu, un tas nozīmē nepieciešamību katru reizi izdrukāt dokumentu papīra veidā. Pašlaik norit sarunas starp Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un Veselības ministriju, un Latvijas Slimnīcu biedrība, Veselības aprūpes darba devēju asociācija un iesaistītās medicīnas iestādes cer uz saprātīgu risinājumu. Nākotnē šādas atļaujas parakstīšanu varētu iekļaut e-veselībā, taču pagaidām tas ir tikai ļoti lielā vēlamības izteiksmē, ņemot vērā e-veselības nedienas.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktores vietniece Inese Bindemane pastāstīja, ka pašlaik ir divu veidu darījumus apliecinošie dokumenti veselības aprūpes pakalpojumiem – kases aparāta čeks un VID reģistrēta kvīts, savukārt VID reģistrētā kvīts var būt papīra formātā un arī kā elektroniski sagatavota kvīts ar VID ģenerētu numuru. «Šis ir jauns darījumu apliecinošs veids,» skaidro I. Bindemane. Ministru kabinets pagājušā gada nogalē veica grozījumus noteikumos, atzīstot šo jauno norēķinu dokumentu par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem – elektroniski sagatavotu VID reģistrētu kvīti, kas ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij. E-kvīts risinājumu pašlaik nodrošina uzņēmumi Blue Bridge Tehnologies, Meditec un ārstniecības iestāžu individuāli izstrādāti risinājumi. Lai uzsāktu e-kvīts lietošanu, priekšdarbi jāveic medicīnas iestādei – veselības centram, slimnīcai, ārsta praksei, izvēloties speciālu programmatūru un pieprasot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) numuru intervālu. E-kvīts tiek sagatavota par katru darījumu, un par nosūtīšanu uz VID ir jāprasa pacienta atļauja. Tāpat šo kvīti elektroniski pacientam var izdrukāt, kā arī nosūtīt uz e-pastu. Kā atbildīgās amatpersonas skaidroja Neatkarīgajai, ir iespējams saņemt kvīti tikai uz e-pastu, nepieprasot izdrukātu kvīti, jo jebkurā gadījumā informācija jau būs saglabāta elektroniski.

Reālajā dzīvē šis process pacientam būtībā neko nemaina – ja slimnīca vai ārsts ir sācis izmantot e-kvīti, pacientam, maksājot par veselības aprūpes pakalpojumu un piekrītot šo e-kvīti nosūtīt VID, būs jāparaksta piekrišana datu apstrādei. Kvīts nonāks VID datu bāzē, un, iesniedzot nākamā gada deklarāciju, kvītis jau automātiski būs saglabātas personas profilā. VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme uzsver, ka tas atrisina vairākas problēmsituācijas – to, ka čeki var pazust, izbalēt, kā arī cilvēkiem vairs nav jāveic nereti piņķerīgo katra čeka pievienošanas procesu.

Pašlaik e-kvīti sākušas izmantot gandrīz 100 dažādas medicīnas iestādes – to vidū ir gan lielas ārstniecības iestādes, gan ģimenes ārstu prakses. Veselības centra 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds atzina, ka viņš redz tikai e-kvīts ieguvumus, īpaši uz e-veselības fona: «Vispirms tie ir ieguvumi pacientiem – nav nepieciešams krāt čekus, otrkārt, tie ir būtiski ieguvumi ārstniecības iestādēm – nav jālieto kases aparāti, kas izmaksā vairākas reizes dārgāk nekā e-kvīšu sistēma.» Veselības aprūpes darba devēju asociācija aplēsusi, ka ārstniecības iestādēm e-kvīts ieviešana izmaksās pat desmit reizes mazāk, nekā izmaksātu jauno kases aparātu prasību ievērošana. Jauno kases aparātu prasību ievērošana ārstniecības iestādēm varētu izmaksāt no 50 000 līdz pat 100 000 eiro, savukārt e-kvīšu sistēmas ieviešanas izmaksas ir nesalīdzināmi mazākas. Savukārt pacientiem e-kvīts izmantošana būtiskas izmaiņas neradīs, jo norēķināšanas notiks tādā pašā veidā kā iepriekš, bet pats dokuments tikai vizuāli izskatīsies nedaudz citādi. Pacients iegūs arī no tā, ka šo kvīti būs iespējams automātiski nosūtīt VID gada deklarācijas pievienošanai. Protams, tas ir brīvprātīgi.

Tomēr pašlaik vēl ir dažas neērtības, kuras var izjust gan pacienti, gan medicīnas iestāžu administratori. Vispirms tas ir kvīts izskats, kas var atšķirties no čeka, tāpēc pacienti var būt neizpratnē, otrkārt, pacientiem ir jālūdz parakstīt piekrišana datu apstrādei, un tas prasa papildu laiku izskaidrošanai, dokumenta izdrukai un parakstam. «Mūsu aicinājums pacientiem ir piekrist šai datu apstrādei, jo no tā ieguvēji būs paši pacienti,» sacīja Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēnijs Kalējs.

nra.lv
Foto: F64

Pievienot komentāru