autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Jumta koka kopnes – moderns risinājums dažādām ēkām

Jumta koka kopnes ir elastīgs un moderns risinājums, līdz ar to piemērojams visdažādāko funkciju ēkām – no privātmājas līdz apjomīgām ražotņu ēkām. Koks ir pieejams materiāls, atbilst ilgtspējīgu būvniecības materiālu kategorijai, jo ir atjaunojamais resurss. Šie apsvērumi vienmēr būs svarīgi izglītotiem pasūtītājiem, kas tirgū meklē kvalitāti un būvmateriālu pieejamību. Šoreiz stāsts ir par jumta koka kopņu izmantošanu būvniecībā tepat Latvijā – lauksaimniecības ēkās, kurām koka kopnes ir piemērotas tieši to tehnisko īpašību dēļ.

Koka kopnes trušu fermām

Mūsu klients – inženieris, uzņēmējs un pasniedzējs, ir pieredzējis projektētājs, kas specializējies lauksaimniecības ēku projektu izstrādē. Viens no nesenajiem pasūtījumiem bija projekta Trušu fermas kompleksa, dzīvnieku kautuves ar gaļas pārstrādes cehu būvniecības 1. kārta izstrāde. Kopumā ir iecere uzbūvēt 12 trušu fermas – tās būs Baltijā lielākās trušu fermas un ekspluatācijā tiek nodotas pa kārtām.

Taisnstūrveida ēkas konstrukcija ar pamatu plānu 30×47 m nav sarežģīta, to veido monolīta dzelzsbetona pamati, tērauda karkass, poliuretāna paneļi, kas siltināti no iekšpuses. Virs plašā apjoma pārseguma izbūvētas jumta koka kopnes, kurām detalizēto projektēšanu un ražošanu veica Freimans Timber Constructions. Zem kopnēm iestrādāts siltinājums.

Speciālos gaļas trušus vedīs no Francijas. Truši ir kaprīzi – kā jau gaļas dzīvnieki, kam svarīgi augšanas apstākļi. Tiem patīk siltums, telpās gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par +23 °C. Truši tiek turēti speciālos divstāvu būros, katrā novietnē paredzēts turēt 1000 dzīvnieku, un pirmajā kārtā tiek realizētas 3 fermas. Lai nodrošinātu trušu kompleksa darbību, 1. kārtas būvdarbos tiks izbūvētas arī 3 moduļu tipa ēkas (biroja, darbinieku un caurlaižu ēka) un 2 tehniskās ēkas (dezinfekcijas un tehniskā ēka).

Truši esot arī ļoti slimīgi, tāpēc īpaši svarīgi ir kompleksie risinājumi. Šo fermu mērķis ir maksimāli mazs cilvēku kontakts ar pašiem trušiem. Fermas tiks aprīkotas ar speciālām itāļu ražotām iekārtām truškopībai. Fermā faktiski neiespīd dienasgaisma, jo uz trušu labsajūtu tā diemžēl iedarbojas negatīvi – tie kļūst agresīvi cits pret citu, parādās stress un slimības, krītas ķermeņa svars, tie var aiziet arī bojā.

Fermu būvniecības specifika iekļauj jumta koka kopnes

Iespējams, sekojot līdzi tikai pilsētas dzīves aktivitātēm, šķiet, ka laukos ir klusi un mierīgi. Taču lauksaimniecības ēku projektētāji redz pavisam citu ainu – laukos jau gadiem notiek plānveida būvniecība, katru gadu projektē un nodod ekspluatācijā desmitiem lauksaimniecības ēku. Attīstās ražošana.

Izšķirīgie faktori jumta koka kopņu izvēlei daudzu lauksaimniecības ēku būvniecībā ir kopņu iebūves vieglums un ātrums. Tā ir, prognozējamība. Korekti izvēloties koka kopņu projektētāju un ražotāju, piemēram, Freimans Timber Constructions, nepatīkami pārsteigumi nav gaidāmi.

Trušu fermu kopņu laidums ir 15 m, bet, tā kā ēkas platums ir 30 m, pa vidu iebūvēta atbalsta siena. Katram apjomam uzstādīts vairāk nekā 50 kopņu, veidojot divslīpju jumta formu. Būtiska tehniskā nianse – sendviču paneļi ir pieskrūvēti pie kopnēm, lai neveidotos aukstuma tilti, un siltinātie paneļi nesaskartos ar tērauda segumu, tādējādi novēršot risku, ka veidosies kondensāts. Papildu drošībai jumta seguma skārds izvēlēts ar antikondensāta pārklājumu, kas rasas punkta veidošanās laikā uzsūc mitrumu, bet pēc laika mitrums iztvaiko.

Juma koka kopņu augstums bēniņos ir pietiekams, veidojot auksto telpu un ļaujot arī viegli piekļūt bēniņos izvietotajām inženiersistēmām un apkalpot tās.

Lai arī ēkas struktūra, pavirši apskatot, šķiet vienkārša, tomēr projektētājiem bez pieredzes ir grūti izstrādāt kvalitatīvu projektu. Jāņem vērā daudzas un dažādas tehniskās nianses, tādēļ projektētājs devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Itāliju, kas ir slavena ar savu prasmi audzēt gaļas trušus.

Fermas vienā gala sienā ir gaisa iesūce, otrā – nosūce. Trušiem patīk mitrums, tāpēc gaisa iesūce aprīkota ar kartona aizkariem, uz kuriem tek ūdens. Gaisa mitrums tiek nemitīgi automātiski monitorēts, regulējot iesūces un nosūces ventilatoru darbību.

Trušu fermas būvniecības gaita

Tā kā projekti bija izstrādāti kvalitatīvi, fermu būvniecība noritēja salīdzinoši raiti, bez īpašām grūtībām. Lielākais izaicinājums bija pamatu būvniecība, jo grunts apstākļi nebija pateicīgi. Grunts bija mālaina. Būvniecība sākās gada slapjākajā laikā – rudenī, bet būvnieki tika veiksmīgi galā. Jumta koka kopņu konstrukcijas tika montētas jūnijā.

Projektu vadītāja, koka kopņu montāžu raksturo kā operatīvu procesu – tehniskās nianses tika atrisinātas ātri, Freimans Timber Constructions inženieru komanda montāžas laikā precizēja dažus mezglus, nekavējot kopējo montāžas laiku, kas nepārsniedza divas nedēļas. Viņa uzteic kvalitatīvo komunikāciju ar Freimans Timber Constructions. Koka kopņu izstrādātāji ir orientēti uz rezultātu, nevis iemeslu ilgu meklēšanu. Jāatzīmē, ka jumta koka kopņu garantijas laiks Freimans Timber Constructions ir 5 gadi.

Modernas cūku fermas

Nesen tapušas jaunas, apjomīgas cūku fermas ar izmēriem plānā 36×72 m, kur jumta risinājumam izvēlēta vispiemērotākā metode šādas būves specifikai – jumta koka kopnes, akceptējot Freimans Timber Constructions piedāvājumu.

Vienīgi koks, salīdzinot ar citiem materiāliem, ir imūns pret augsto amonjaka koncentrāciju, kas ir nemitīgs cūku fermu pavadonis. Otra koka būtiska priekšrocība ir vibrāciju absorbēšana, kuras rodas daudzu ventilācijas iekārtu darbības rezultātā. Tās ir iestrādātas jumta konstrukcijā, un, ja jumts ir no metāla, telpā jūtama nepatīkama dunoņa. Koks absorbē vibrāciju, līdz ar to telpa akustiski ir daudz patīkamāka. Cūku ferma būvēta no keramzītblokiem un dzelzsbetona, jumts no koka kopnēm, jumta segums ir metāla loksnes. Pasūtītjaš piebilst, ka visā pasaulē 90% gadījumu lauksaimniecības būvēm izmanto jumta koka konstrukcijas.

Tehniskās nianses vislabāk pārzina pasūtītājs

Kopumā, kā jau minēts, uzbūvētas divas jaunas cūku fermas, protams, ievērojot visus būvniecības normatīvus. Taču īpašnieka klātbūtne un tehniskās zināšanas par fermām bijušas neatsveramas – lauksaimniecības būves ir specifiskas. Īpašnieks jau vairāk nekā 20 gadu ir lauksaimniecības būvju pasūtītājs, iegūta pamatīga praktiskā pieredze, veicot nosacītus būvuzrauga pienākumus visos objektos un esot klāt visos nozīmīgākajos būvniecības posmos.

Visas tehniskās nianses īpašnieks rūpīgi pārrunāja ar būves projektētājiem un būvniekiem, kā arī ar jumta konstrukciju projektētājiem un ražotājiem Freimans Timber Constructions, kuri, uzklausot problēmu, nāca ar savu iniciatīvu problēmas risinājumam. Cūku fermās jāiebūvē milzīgi ventilācijas sistēmu tuneļi – tiem jāatrodas jumta konstrukcijā. Šajā gadījumā bija nepieciešams saražot kopnes ar 5 m augstu kores daļu divslīpju jumtā, lai būtu ērti ierīkot 3 m diametra ventilācijas tuneļus.

Pārsegums ir stiprināts pie pašām kopnēm, novēršot aukstuma tiltus. Jumta konstrukcija veido auksto bēniņu telpu, ir iespēja ērti apkalpot inženiersistēmas. Cūku fermu īpašnieks atzīmē Freimans Timber Constructions godprātīgo attieksmi projekta realizācijas laikā – izpildīts tika pilnīgi viss, par ko vienojās, turklāt bez liekas atgādināšanas.

Dzīvnieku izsoļu nams un citas lauksaimniecības būves

Lauksaimnieks, kam saimniecībā uzbūvētas daudzas lauksaimniecības ēkas ar dažādām funkcijām – siena šķūnis, tehnikas garāža, dzīvnieku fermas. Īpašniekam pieder arī dzīvnieku izsoļu nams. Lai arī no kā būtu būvētas ēkas nesošās konstrukcijas, tehniski tās vieno kāda iezīme – koka kopņu konstrukcijas divslīpju jumts, kam telpā eksponētas koka sijas. Tas nozīmē, ka nav izbūvēts pārsegums starp ēkas pamata daļu un jumta apjomu.

Gaļas dzīvniekiem labāk patīk vēsums nekā siltums, galvenais – lai nebūtu caurvēja. Dzīvnieku ferma pašlaik iztiek bez mākslīgās ventilācijas, tā labi vēdinās ar dabisko ventilāciju. Koka kopņu izvēlē īpašnieku pārliecinājusi koka faktūras estētika un konstrukcijas kvalitāte, kādu varēja piedāvāt Freimans Timber Constructions.

FREIMANS, vadošais jumta kopņu ražotājs Latvijā
Tālruņi: 29482103, 25560167
E-pasts: info@freimans.com

Publicitātes materiāls

Pievienot komentāru