Tweet |
|
Algas tās pašas, bet novērojam, ka cenas par precēm un pakalpojumiem Latvijā aug. Saņemam vēstules, ka palielināta maksa par zemes nodokli, katru nedēļu ziņās dzirdam par cenu kāpumu un to, ka minimālā alga netiek palielināta. Maksa par komunālajiem pakalpojumiem pieaug un ja dzīvoklis tiek īrēts, tad jārēķinās ar vēl lielākiem izdevumiem. Statistikas dati rāda, ka no algas līdz algai Latvijā dzīvo 60% iedzīvotāju, kuriem alga pietiek tikai, lai apmaksātu dzīvokļa īri, nopirktu pārtiku un segtu parādus. Nākas ekonomēt uz citām nepieciešamām lietām vai pat palikt parādā par komunālajiem maksājumiem. Parādu dēļ var tikt atslēgts ūdens, elektrība un pat apkure, turklāt visai mājai. Pastāstīsim Tev, kas būtu jādara, lai neieslīgtu parādos.
1. Kā nopelnīt lielāku algu?
Iespējams, ka Tu saņem mazāku algu, nekā citi, kuri strādā tādā pašā nozarē, bet Tu par to vienkārši neesi interesējies. Ja ilgstoši strādā par vienu un to pašu atalgojumu, tad painteresējies pie darba devēja par izaugsmes iespējām. Varbūt vari veikt kādus papildus pienākumus vai uzņemties atbildīgākus darbus, par ko būs iespējams saņemt lielāku darba algu un tā būs lieliska iespēja pierādīt sevi, kā vērtīgu darbinieku. Var gadīties, ka darba devējam tomēr nebūs iespējas Tev paaugstināt pamatalgu, bet jūs variet vienoties par bonusu sistēmas ieviešanu. Ja Tev izdosies saņemt pilnvērtīgu veselības apdrošināšanu vai darba vieta segs Tavus transporta izdevumus, arī tas būs ieguvums.
2. Kā izvērtēt savas spējas un iespējas?
Ja darba devējs Tev nepalielina pamatalgu, bet Tu vēlies palikt strādāt tanī pašā darbavietā, tad meklē alternatīvas. Piemēram, papildus piepelnīšanās iespējas ļaus Tev katru mēnesi saņemt lielāku naudu. Skolotājiem ir iespēja piepelnīties vadot privātstundas, žurnālisti var rakstīt reklāmas rakstus, ārsti var piedāvāt privātas konsultācijas veselības jautājumos, grāmatveži var veidot atskaites privātiem uzņēmumiem. Šāda veida piepelnīšanās ir noderīga, jo Tu vari izmantot savas jau esošās zināšanas un Tev nav nepieciešams papildus mācīties.
3. Kā padarīt savu hobiju par darbu?
Vislabākais veids, kā piepelnīties ir apvienot savu hobiju ar papildus darbu. Ir dažādi hobiji, kuri var palīdzēt Tev nopelnīt papildus līdzekļus. Piemēram, dienā jurists lielā uzņēmumā, bet vakarā fitnesa instruktors. Skolotājs, kurš ada skaistas šalles un džemperus. Grāmatvedis, kurš gatavo gardas kūkas. Kāpēc nemēģināt pārdot savu hobiju? Kā? Labākā reklāma ir parādīt savu talantu saviem draugiem un paziņām. Laba iespēja ir arī sociālo tīklu reklāmas, jo tajos informācija izplatās ļoti ātri. Ja Tev izdodas pārvērst savu hobiju naudā, tad papildus ienākumiem saņemsi arī labu garastāvokli, veselību un prieku no sava hobija. Nereti gadās, ka hobijs ar laiku pārvēršas par pastāvīgu darbu un tas, protams, ir vislabākais variants.
4. Kādi ir papildus darbi bez iemaņām?
Pat ja Tev nav nekādas īpašas iemaņas, Tev tomēr ir iespēja piepelnīties, piemēram, pa vakariem tīrot dzīvokļus un birojus, mazgājot traukus, mazgājot mašīnas, vedot pastaigāties suņus, palīdzot pildīt mājas darbus, veicot datu ievades darbu tiešsaistes datu bāzēm un interneta veikaliem. Ir arī tādi sezonas darbi, kā ogu lasīšana, sēņu lasīšana, ravēšana, zāles pļaušana. Ja nevienu no šiem darbiem darīt nevēlies, tad ej kursos un iemācies ko jaunu, kas Tev patīk un kas nākotnē Tev nesīs papildus ienākumus. Iespējas nopelnīt ir ikvienam!
5. Kā nopelnīt ar savu nekustamo īpašumu?
Ja Tev ir vasarnīca ārpus pilsētas, vari to izīrēt, kamēr tur nedzīvo. Arī savu dzīvokli ir iespējams izīrēt. Izmantojot speciālas interneta vietnes, dzīvokli vari izīrēt ārzemniekiem uz dažām dienām un pats šajā laikā vari doties atvaļinājumā vai padzīvot pie vecākiem.
6. Kā nopelnīt no lietām, kas Tev vairs nav vajadzīgas?
Krāmu tirdziņš var būt lieliska iespēja papildus peļņai, turklāt mūsdienās arī internetā ir speciālas vietnes, kur to vienkārši un ātri var izdarīt. Katrā mājā atradīsies labas, bet ne visai noderīgas lietas, kuras vairs neizmanto. Varbūt kādam tās būs noderīgas! Boksa cimdi, kas uz plaukta krāj putekļus jau gadiem, velosipēds, virtuves piederumi, soma, kura Tev īsti nepiestāv, labas kvalitātes apģērbs, kas kļuvis par mazu vai vienkārši nav ievalkājies, bērnu apģērbs, kas vairs neder. Šīs un citas dažādas lietas Tavā mājā aizņem vietu un vairs nav noderīgas. Periodiski veic lielo tīrīšanu, savāc visu nevajadzīgo un pārdod internetā! Dažādos sociālajos tīklos ir izveidotas speciālas domubiedru grupas šādiem nolūkiem.
7. Kā kļūt pašam par savu grāmatvedi?
Tas aizņem laiku, bet Tu noteikti būsi ieguvējs! Ja Tu sekosi līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem, piefiksēsi tos katru mēnesi rakstiski, tad spēsi kontrolēt naudas plūsmu un ieekonomēt, izdodot naudu tikai par pašu nepieciešamāko. Pēc pāris mēnešiem varēsi prognozēt savus turpmākos izdevumus un redzēt, ko Tu vari atļauties un bez kā vari iztikt.
8. Kā izvērtēt savus pirkumus?
Esi praktisks un Tu ieekonomēsi. Gandrīz katru pirkumu varam izvērtēt pēc tā nepieciešamības. Bieži vien gadās lietas iegādāties nevis tādēļ, ka tās ir patiesi nepieciešamas, bet tādēļ, ka mūs ietekmē atlaide, modes izmaiņas vai draugu ieteikumi. Tādēļ, pirms veic pirkumu, padomā par to, vai šī lieta Tev ir patiesi nepieciešama un vai Tu to izmantosi. Mode mainās, bet ja pirksi klasiskas lietas, kam ir nemainīga vērtība, tad varēsi kombinēt un piemēroties katrai modes tendencei, pieliekot tikai dažus jaunus aksesuārus, tādā veidā ieekonomējot.
9. Kā veidot ienākumiem atbilstošus izdevumus?
Netērē vairāk kā nopelni! Šis ir galvenais noteikums veselīgu finanšu uzturēšanai. Tomēr dzīvē ne vienmēr viss notiek kā plānots un Tev var rasties neplānoti izdevumi. Nepieciešama ārstēšanās, salūzusi veļas mašīna vai citi pārsteigumi var radīt Tev zaudējumus. Ja neizdodas naudu aizņemties pie draugiem, var noderēt ātrie kredīti. Vienīgi Tev ir jāizrēķina, vai spēsi šo naudu atdot un ieplānot katra mēneša izdevumos konkrētu summu. Vēl ir svarīgi iepazīties ar visiem noteikumiem, katram kredītdevējam tie atšķiras.
Tweet |
|